נפרופתיה סוכרתית (סוכרת כלייתית) היא סיבוך של מחלת הסוכרת, הגורם לירידה בתפקוד הכליות עד למצב של אי ספיקת כליות ו/או השתלת כליה ודיאליזה.

הפגיעה בתפקודי בכליות על רקע הסוכרת, נצפית אצל 20% – 40% מחולי הסוכרת הן מסוג 1 והן מסוג 2. קרוב למחצית החולים שהגיעו לאי ספיקת כליות בארה"ב היו חולי סוכרת.
בישראל כ- 1/3 מהחולים המגיעים למכוני דיאליזה , הם סוכרתיים.
ההתפתחות של אי ספיקת כליות כרונית אצל סוכרתיים היא תהליך איטי המתפתח לאורך15-20 שנים. מדובר בסיבוך קשה של המחלה שאף יכול להתדרדר למוות.

ישנם 5 שלבים באי ספיקת כליות

  1. בשלב הראשון קיימים סינון וזילוף יתר בפקעיות הכליה המתבטאים בקצב סינון מוגבר.
  2. השלב השקט , הסינון הפקעיתי (GFR – Glomerular Filtration Rate) יכול להיות תקין או מוגבר , אך מופיעים סימנים של פגיעה בכליות כגון התעבות קרום הבסיס של הפקעיות.
  3. השלב השלישי הינו השלב ההתחלתי לנפרופתיה סוכרתית. בשלב זה ישנה הפרשה של אלבומין בשתן הנע בין 30 – 300 מ"ג. מצב זה נקרא מיקרואלבומינוריה. עלייה בכמות חלבון האלבומין מנבאת את המשך ההתקדמות של הפגיעה הכלייתית , במיוחד אצל חולי סוכרת מסוג 1. ומעלה את השכיחות לסיבוכים קרדיו – וסקולריים בשני סוגי הסוכרת.
  4. בשלב הרביעי מופרשים בשתן מעל 300 מ"ג אלבומין ביום. ומופיעים ירידה ב,GFR- יתר לחץ דם ושינויים נוספים בבדיקה היסטולוגית של הכליות. תופעות אלו מתרחשות לכ- 35% מחולי הסוכרת הסובלים 15 – 25 שנה.
  5. השלב החמישי והאחרון. שלב זה מגיע בערך אחרי 25 – 30 שנה, מהשלב ההתחלתי של הנפרופתיה הסוכרתית. בשלב זה האדם צריך לבצע דיאליזה ו/או השתלת כליה.

איך מטפלים במרפאת סגמן באי ספיקת כליות

לרפואה הסינית היכולת להחזיר את המצב לקדמותו עד שלב 3.
בשלבים 4-5 נוכל לשמר ולהקל על המצב. חשוב לזכור שגם שימור המצב הינו דבר הכרחי ביותר, היות וניתן כך לדחות ו/או למנוע התדרדרות נוספת. לטיפול ברפואה הסינית יש היכולת והכלים בכדי לעזור ולמנוע את הירידה ההתחלתית של תפקודי הכליות, ובכך למנוע הגעה לאי ספיקת כליות.
הטיפול מתבצע ע"י מתן של צמחי מרפא המותאמים אישית, דיקור סיני , המלצות תזונה ואורח חיים. מטרת הטיפול היא לגרום לזרימה טובה יותר של דם ואנרגיה לכליות ובכך לשפר את תפקודן.
הטיפול מתבצע לאחר בדיקת התוצאות המעבדתיות ולאחר תשאול מקיף על מצבו של המטופל הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הרגשי.
יש לכם עוד שאלות בנושא? צרו קשר להתייעצות